S Hansem Reyem jsme se setkali v červenci 2011 na Singltreku pod Smrkem. Kromě bajkování jsme si povídali o Hansově projektu Flow Country, o stezkách, o budoucnosti moutainbikingu. Svůj pohled na bajkování a stezky Hans shrnul do několika slov.

O Flow

Hans Rey at Singltrek pod Smrkem

Hans Rey at Singltrek pod Smrkem

Podle mého názoru se slovo „Flow“ (plynutí) ve světě terénní cyklistiky vyskutuje už hodně dlouho a ve „Flow“ bude spočívat budoucnost našeho sportu. Ale „Flow“ je slovo s širokým rozsahem. Je hodně typů stezek, které mají flow, jenomže nikdo nedokáže říct, jaký je rozdíl mezi jeho různými typy. Například Bikepark může být velmi extrémní, s dlouhými skoky, ale stále může mít „Flow“. Flow Country stezka má „Flow“ a zdejší stezky také mají „Flow“. Jenže lidé potřebují jasná označení pro různé typy stezek – stejně jako Eskymáci, kteří mají 20 různých slov pro sníh a používají je v závislosti na jeho vlastnostech.

Co je Flow Country

Lze říct, že Flow Country stezka je specifický typ stezky s „Flow“, který nikdy není prudký, nikdy není extrémní a nikdy není nebezpečný. Hodně se v tom podobají stezkám zde na Singltreku pod Smrkem. Mají ale více terénních prvků. Malé skoky a hodně klopených zatáček – jsou jako přírodní horská dráha. Flow Country stezky vedou zkopce. Stoupající část se nazývá jinak, může to být běžná stezka nebo cesta po které můžete vyjet na kole. Nahoru se ale můžete dostávat také lanovkou nebo vás může vyvézt auto.

Hans Rey at Singltrek pod Smrkem

Hans Rey at Singltrek pod Smrkem

Bajkování pro všechny

Po Flow Country stezce můžete jet na kole s většími zdvihy, i přesto, že není extrémní. Lidé totiž nechápou, že hard-core bajkeři nepotřebují pokaždé extrémní stezku nebo velké skoky. Můžou si užít i stezky jako jsou tyto. Vždycky říkám – začátečníci se na Flow Country stezkách učí přejíždět terénní vlny a získávat cit pro terén. Pokročilí bajkeři se učí, jak stezkou pumpovat. No a opravdu dobří bajkeří, profesionálové s učí jak stezkou proletět. Díky tomu jsou to stezky, které jsou vhodné pro různé typy lidí na různých typech kol. Můžou na nich jet na těžkých freeridových kolech nebo na na běžném kole pro cross country.

O Singltreku pod Smrkem

Myslím, že právě i zdejší stezky to velmi dobře umožňují. Koneckonců je čas, aby vznikaly stezky navržené přímo pro bajkery. Protože ježdění na horském kole, tak jak ho známe není špatné, je OK, ale všichni si asi uvědomujeme, že může být daleko lepší. Zdejší stezky to jasně ukazují. Stačí se podívat do tváře lidem, kteří vyjíždějí zpět z lesa – mají v obličeji velký úsměv – a takový úsměv by měl být podstatou bajkování. A když tu musíte vystoupat dlouhý kopec a tady je pár dlouhých kopců, což je v pořádku, neboť k terénní cyklistice patří, jste odměněni opravdu dlouhým a zábavným sjezdem – a tak tomu rozhodně nebývá všude.

Hans Rey je několika násobný mistr světa v mtb trialu, ikona a velký propagátor terénní cyklistiky. Ve světě je znám svými neuvěřitelnými adrenalinovými kousky, kdy posouval hranice toho, co lze na kole dělat, co lze sjet. Po skončení své závodní kariéry se nadále živý jako profesionální jezdec. Své úsilí věnuje kromě zajímavých expedicí, charity i propagování a rozvoji terénní cyklistiky jako sportu, přístupného a zábavného pro všechny, kdo chtějí v přírodě na kole jezdit.

text: Hans Rey a Tomáš Kvasnička
foto/video: Petr Slavík